Всичко, което трябва да знаете за своето джу джицу ги

Всичко, което трябва да знаете за своето джу джицу ги

Всички ние, които тренираме бразилско джу джицу, знаем какво е ги, някои му казват също и кимоно, но думата кимоно е по-обща, която означава "дреха", докато ги e по-конкретна дума, отнасяще се като екипировка за боен спорт, но и двете думи са правилни и няма значение, коя ще използвате. В BJJ общността е наложена думата "ги",а именно здрава, памучна екипировка, която носим, когато тренираме и се състезаваме. Има различни цветове, различни марки и различни качества, но в крайна сметка всички ние носим една и съща екипировка. Но знаете ли историята на ги? Ги-то е на повече от 100 години. Въпреки че е имало някои малки разлики, то е останало сравнително непроменено от това време.

Произходът на униформата започва преди повече от 100 години, в далечна Япония. Основателят на джудото Джигоро Кано решава, че трябва да създаде екипировка за своите ученици. Той се нуждаел от нещо, което да показва еднаквост сред трениращите джудо, но и нещо, което да може да издържи на натоварването от постоянните техники на хвърляне, стискане и душене в това бойно изкуство. Кано се вдъхновява от кимоното и други японски облекла, за да създаде ги. Първоначално екипировката е била бяла, без допълнително избелване, изработена от тежък памук, който е можел да издържа по време на тренировките. Това е първата екипировка за бойни спортове, която е възприета и от останалите японски бойни изкуства.

В този кратък видеоклип по-долу Дани Фунг накратко разказва за произхода и историята на бразилското джу джицу и неговата екипировка. Вижте го!

 

В крайна сметка джу джицуто достига до Бразилия благодарение на Мицуйо Маеда. Той приема няколко различни ученици, като няколко от тях са от станалото известно семейство Грейси. Семейство Грейси се преориентира от техники за борба в стойка към атаки на земята. С промяната на техниките те променят и облеклото. Докато горната част на джудо кимоното е по-широко, което улеснява техниките за хвърляне и захващането за ръкавити, джу джицу кимоното бива променено. Ръкавите стават по-къси и по-тесни, панталона - по-къс, а цялата униформа придоби по-стегнат вид.

Така че следващия път, когато си обличате гито, за да тренирате, отделете минута, за да помислите за историята на екипировката си. От Япония до Бразилия, а сега по целия свят, гито има важна роля в нашето бойно изкуство. То показва, че тренираме със стил, с който всички се гордеем. Ако трябва да добавите още едно ги към колекцията си за тренировки или състезания, тогава разгледайте някои от нашите страхотните варианти от водещите световни брандове, които представляваме на българския пазар.

 

Защо е важно да изучавате и тренирате джу джицу с ги

Има много привърженици на джу джицу с ги, и на джиу джицу No Gi (без ги - с рашгард и шорти) които твърдят, че едното е по-добро или по-технично, но истината е, че и двете са изключително технически ориентирани. Съществуват много техники, които позволяват лесно да се прехвърлят умения между двата вида.

Прекарвайки солидна част от тренировъчното си време с ги, вие развивате умението да разпознавате и правилно да използвате дрехите на човека срещу вас. Това е един от най-добрите начини да се подготвите за самозащита или за реалния живот и въпреки че привържениците на No Gi ще твърдят, че No Gi всъщност е по-реалистично от гледна точка на самозащитата, ги по-точно улавя някой, който носи дрехи, якета и т.н., за разлика от No Gi, който е много по-труден за хващане и често е придружен от обилна пот.

Неща, които трябва да имате предвид при избора на ги за джу джицу

Въпреки, че в началото си гито за джиу джицу е било само в бял цвят, днес има буквално десетки различни варианти. Варианти като цвят и дебелина на плата са сред най-често срещаните решения, които някой трябва да вземе при избора си на ги.

Традиционните гита преди се предлагаха само в бяло до 70-те години на миналия век, когато цветните горнища започнаха да стават по-популярни. В правилника на IBJJF - белите, сините и черните ги са единствените цветове, които са разрешени за състезания.

Но ако търсите малко повече индивидуалност, можете да си купите всеки цвят, който ви харесва, като има дори варианти с наирувана вратовръзка. Освен избора на цвят, който трябва да се направи, съществува и избор на дебелината на плата или тъканта на гито.

Съществуват варианти с единична, двойна и перлена тъкан, като единичната е по-тънка, а двойната - по-дебела и тежка. Перлената тъкан е междинна между единичната и двойната тъкан, като предлага здравината на двойната тъкан, но е по-тънка или по-лека. Много компании измислят свой собствен стил на сплитане, за да ги разграничат, но тези са най-разпространените и популярни.

 

В следващия видеоклип Антъни Грифитс дава своите съвети за избора на подходящия за вас ги. Вижте го.

Компонентите, които съставляват джу джицу ги

Ги за джу джицу, включва три основни компонента:

  1. Кимоно или горна част
  2. Панталон с връзка
  3. Колан

1. Типичното кимоно в джу джицу е свободно и не е толкова силно подплатено, колкото някои смятат. Бразилското джу джицу е бойното изкуство, което наистина популяризира идеята за по-тежки кимона, тъй като се фокусира върху силните захвати.

2. Панталоните често са леко свободни и също така са малко къси, като се спускат едва до глезените. Връзката държи панталоните здраво закрепени и предотвратява разхлабването им и свличането надолу. Дизайнът на панталоните за джу джицу позволява на човек да се движи бързо и свободно, без да се притеснява, че ще се спъне.

3. Системата от колани за възрастни в джу джицу съдържа бял, син, лилав, кафяв и след това заветния черен колан.

Това е така, защото кимоното премахва предимството на силата и скоростта, позволявайки на състезателите да се съсредоточат изцяло върху техниката. Физически по-силен противник може да бъде хванат и повален - необходимо е  да се използва правилната техника в правилния момент.

Много състезатели са станали доста умели в използването на ги в състезанията, като Роджър Грейси - един от най-великите в историята. Някои състезатели са разработили ефективна система за захващане на ревери, ги предлага много възможности за креативните състезатели.

След като сте избрали своето ги, е време да стъпите на татамито и да го тествате. Вашата екипировка ще се превърне във вашия най-добър инструмент по пътя на джу джицу.


0 comments

Leave a comment