ожем да ви гарантираме следното: дори ако не сте сред напредналите състезатели по BJJ или все още нямате представа какво, аджеба, представлява този тип бойно изкуство, със сигурност то вече ви е попадало на малкия или големия екран. Може би просто не сте осъзнавали, че виждате именно него. Днес разгръщаме развлекателната тема за филми, вдъхновени от джу джицу.
Когато става дума за филм за бойни изкуства, повечето хора обикновено биха си представили златната ера на кунг-фу филмите от Хонконг. Или може би забавни ленти с внимателно сглобени хореографии, базирани на основни кунг-фу техники. А защо не и поредното американско заглавие с участието на Брус Лий. Но истината е, че през последните десетилетия любимото джу джицу стана дотолкова разпространено, че също успешно си проправи път към екраните. И макар все още да са далеч от популярността на кунг-фу сценариите, BJJ движенията са се появявали в редица емблематични филми, сред които са…
„Смъртоносно оръжие“ от 1987 г.
С какво започваме списъка с филми, вдъхновени от джу джицу? С Мел Гибсън и играта му в „Смъртоносно оръжие“, разбира се! Екшънът ни среща с двойка детективи, които трябва да преодолеят различията си и – колкото и да е неочаквано – да заловят лошите. Във филм като този човек би се задоволил с обичайните престрелки, без да се готви за срещи с BJJ под каквато и да е форма. Но макар и дежурните холивудски клишета да не отсъстват, всъщност в лентата виждаме и джу джицу!
Мартин Ригс, който се играе от Мел Гибсън, е бивш войник от специалните сили на САЩ. Той е стрелец на експертно ниво и е обучен на всякакви видове смъртоносни хватки и бойни изкуства. Една от сцените му с ръкопашен бой включва и BJJ, като по време на нея детектив Ригс използва триъгълник, за да победи героя на Гари Бъзи, който също е бивш войник от спецчастите, но впоследствие се превръща в наемник за наркокартел.
Интересна особеност, на която следва да обърнем внимание, е как „Смъртоносно оръжие“ излиза на бял свят няколко години преди UFC и семейство Грейси да популяризират бразилското джу джицу в Щатите. Но тази особеност е донякъде и съвсем логична, като се има предвид, че именно Рорион Грейси е хореографът зад битката в конкретната сцена.
„Kingsman: Тайните служби“ от 2014 г.
Сценарият на „Kingsman: Тайните служби“ ни превежда през премеждията на Гари "Егси" Ървин. Той е объркан тийнейджър, който по стечение на обстоятелствата попада в тайна шпионска организация. Егси е обучаван от Хари – персонаж, изигран абсолютно брилянтно от Колин Фърт – за да се присъедини към мисия, която цели да се справи с глобална заплаха, „забъркана“ от ексцентричния герой на Самюъл Джаксън.
И макар заглавието да предлага на зрителя какво ли не (интригуващ до последния момент сюжет, безупречно скроени костюми, фино поднесен хумор, екстравагантен злодей, страхотни породи кучета и редица други вълнуващи елементи), няма как да не ви запитаме следното: забелязахте ли BJJ движенията на Ланселот в началото на филма или омоплатата на Егси при първото гледане?
„Джон Уик 2“ от 2017 г.
Не сте се съмнявали, че ще включим и „Джон Уик 2“ сред селекцията от филми, вдъхновени от джу джицу, нали? Просто няма как да пропуснем да го споменем. След като в първата част умело показва на всички, че никой не пипа кучето на Джон Уик безнаказано, във втората героят на Киану Рийвс се завръща към предишния си начин на живот, за да изпълни своя дълг, породен от кръвна клетва.
Тази част на поредицата за непобедимия господин Уик ни предоставя още повече граплинг благодарение на Киану Рийвс и неговите треньори, братята Мачадо. В една конкретна екшън сцена, тази с боя в музея, Уик изпълнява пленяваща поредица от техники по джудо и BJJ движения, сред които наблюдателното око вижда и омоплата. Естествено, той не пропуска и съвсем небрежно да застреля десетки мъже, които опитват да се изпречат на пътя му. Освен много бой, филмът включва италианската Камора, още от добре познатите златни монети, мрака на катакомбите в Рим и нови обещания за милиони долари за онзи, който успее да убие Джон Уик. Както обаче отлично знаем, последното винаги се оказва изключително трудна задача.
А на вас хрумват ли ви други филми, вдъхновени от джу джицу? Ще се радваме да споделите с нас заглавията им в коментарите под статията!